Ticker
  • Miss Sunset (3-1) grinds out the win over Chalon in the Grade 2 Raven Run Stakes.Posted 2 days ago
  • Bonus Points (3-1) swings wide and draws clear to win the Maryland Million Classic.Posted 2 days ago
  • La Coronel (5-1) leads them all the way in the Grade 1 Queen Elizabeth II Challenge Cup.Posted 9 days ago
  • Rubilinda (6-5) finds the wire just in time to take the Pebbles Stakes.Posted 9 days ago
  • Engage (1-2) rolls home from last to win the Grade 3 Futurity Stakes.Posted 9 days ago
  • Bolt d'Oro is the 12-1 favorite in the current Las Vegas line for Kentucky Derby 2018.Posted 12 days ago
  • Romantic Vision (6-1) takes the sloppy Spinster (G1) at Keeneland.Posted 15 days ago
  • Unique Bella (1-5) returns with a clear victory in the L. A. Woman (G3) at Santa Anita.Posted 15 days ago
  • Flameaway (5-1) wins a three-horse photo finish in the Dixiana Bourbon (G3) at a wet Keeneland.Posted 15 days ago
  • War Flag (9-1) wins the stretch battle in Belmont's Flower Bowl (G1).Posted 15 days ago
Breeders' Cup 2017

2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)

Date/Track:
9/24/2011, Caulfield-AUS
Distance:
7 f (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
1:21.95
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Toorak Toff
Show a Heart
R. Hore-Lacy
C. Williams
14th, 2012 Newmarket Handicap (G1)
2nd Pinnacles
Fuji Kiseki
R. Hore-Lacy
C. Symons
2nd, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
3rd Master Of Design
Redoute's Choice
6.12
D. Payne
D. Oliver
20th, 2012 Newmarket Handicap (G1)
4th Majestic Music
Al Maher
L. Gluyas
C. Newitt
4th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
5th Luen Yat Forever
Honours List
P. Moody
B. Melham
9th, 2014 Hong Kong Macau Trophy View Video
6th Silver Grecian
Haafhd
4.39
J. Moore
D. Beadman
11th, 2014 Class 2 Handicap  View Video
7th Dao Dao
Shinko Forest
M. Hawkes
D. Dunn
11th, 2011 Crystal Mile (G2)
8th Gold Salute
Testa Rossa
M. Riley
M. Walker
8th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
9th Danzylum
Danzero
R. Griffiths
L. Currie
7th, 2012 C. F. Orr Stakes (G1) View Video
10th Smart Missile
Fastnet Rock
6.34
A. Cummings
B. Prebble
5th, 2011 Caulfield Guineas (G1)
11th Dreamaway
More Than Ready
D. Binaisse
W. Pike
8th, 2013 Perth Cup (G2) View Video
12th Testascana
Testa Rosa
P. Moody
L. Nolen
12th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
13th Pinwheel
Lonhro
P. Snowden
K. McEvoy
8th, 2014 Newcastle Newmarket Handicap (G3)
14th Blackie
Black Minnaloushe
M. Kent
N. Hall
8th, 2015 Australia Stakes (G2)
15th Woorim
Show a Heart
R. Heathcote
D. Browne
13th, 2013 Oakleigh Plate (G1) View Video
16th Yosei
Invincible Spirit
S. Webb
M. Payne
17th, 2013 Toorak Handicap (G1) View Video
17th Jungle Ruler
Lion Hunter
P. White
D. Yendall
17th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
comments powered by Disqus

Top Stories