Ticker
  • La Coronel (5-1) leads them all the way in the Grade 1 Queen Elizabeth II Challenge Cup.Posted 2 days ago
  • Rubilinda (6-5) finds the wire just in time to take the Pebbles Stakes.Posted 2 days ago
  • Engage (1-2) rolls home from last to win the Grade 3 Futurity Stakes.Posted 2 days ago
  • Bolt d'Oro is the 12-1 favorite in the current Las Vegas line for Kentucky Derby 2018.Posted 6 days ago
  • Romantic Vision (6-1) takes the sloppy Spinster (G1) at Keeneland.Posted 9 days ago
  • Unique Bella (1-5) returns with a clear victory in the L. A. Woman (G3) at Santa Anita.Posted 9 days ago
  • Flameaway (5-1) wins a three-horse photo finish in the Dixiana Bourbon (G3) at a wet Keeneland.Posted 9 days ago
  • War Flag (9-1) wins the stretch battle in Belmont's Flower Bowl (G1).Posted 9 days ago
  • Separationofpowers (9-5) impresses in the Frizette at Belmont Park.Posted 9 days ago
  • Roy H (4-5) lives up to favoritism in the Grade 1 Santa Anita Sprint Championship.Posted 10 days ago
Breeders' Cup 2017

2006 Melbourne Cup (G1)

Date/Track:
11/7/2006, Flemington-AUS
Distance:
2 miles (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
3:21.42
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Delta Blues
Dance in the Dark
K. Sumii
Y. Iwata
6th, 2006 Arima Kinen (LS) View Video
2nd Pop Rock
Helissio
5.45
K. Sumii
D. Oliver
8th, 2010 Irish St. Leger (G1) View Video
3rd Maybe Better
Intergaze
B. Mayfield-Smith
C. Munce
3rd, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
4th Zipping
Danehill
G. Rogerson
G. Boss
1st, 2010 Sandown Classic (G2)
5th Land N' Stars
Mtoto
J. Poulton
J. Egan
7th, 2007 Doncaster Cup (G2)
6th Mahtoum
Suave Dancer
K. Waugh
C. Brown
6th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
7th Yeats
Sadler's Wells
8.07
A. O'Brien
K. Fallon
3rd, 2009 Prix du Cadran (G1) View Video
8th Activation
Zabeel
G. Rogerson
M. Rodd
8th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
9th Mandela
Zabeel
R. Yuill
C. Williams
9th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
10th Glistening
Sadler's Wells
L. Cumani
S. Seamer
10th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
11th Kerry O'reilly
O'Reilly
J. Gibbs
C. Lammas
11th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
12th Railings
Zabeel
J. Hawkes
D. Beadman
12th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
13th Headturner
Anabaa
J. Hawkes
G. Childs
13th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
14th Short Pause
Sadler's Wells
D. Hayes
N. Callow
14th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
15th Dolphin Jo
Dolphin Street
T. O'Sullivan
A. Spiteri
15th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
16th Art Success
Pentire
J. Collins
A. Pattillo
16th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
17th Dizelle
Zabeel
J. Hawkes
B. Shinn
17th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
18th Geordieland
Johann Quatz
J. Osborne
F. Dettori
15th, 2011 Goodwood Cup (G2) View Video
20th On A Jeune
Jeune
P. Montgomerie
D. Gauci
6th, 2007 Melbourne Cup (G1) View Video
21th Demerger
Distant View
4.45
D. O'Brien
S. Baster
21th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
22th Ice Chariot
Semipalatinsk
R. Maund
J. Byrne
22th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
23th Zabeat
Rhythm
D. Logan
O. Doleuze
23th, 2006 Melbourne Cup (G1) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories