Ticker
  • Lady Shipman breezes home much the best in Belmont's License Fee.Posted 4 days ago
  • Ben's Cat sprints home late to win his 10yo seasonal debut in thrilling fashion.Posted 4 days ago
  • Minding shows her class, easily winning the 1000 Guineas.Posted 4 days ago
  • Uncle Lino digs in to win the inaugural California Chrome Stakes.Posted 5 days ago
  • A Lot holds off favored Green Mask by a whisker to win the Elusive Quality.Posted 5 days ago
  • Galileo Gold, under Frankie Dettori, rolls in the 2000 Guineas.Posted 5 days ago
  • Olorda takes them all the way in the Bewitch Stakes on closing day at Keeneland.Posted 6 days ago
  • Nyquist will get in his final Kentucky Derby workout Friday afternoon at Keeneland.Posted 9 days ago
  • Time and Motion wins the Memories of Silver for Jimmy Toner.Posted 11 days ago
  • Finest City sets new track record in Great Lady M.Posted 12 days ago

2013 Handicap

Date/Track:
10/12/2013, York-GB
Distance:
1 5/16 m (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
2:10.36
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Running Deer
Hurricane Run
L. Cecil
L. Steward
6th, 2014 James Seymour Stakes (LS)
2nd Flow
Medaglia d'Oro
L. Cecil
J. Fortune
6th, 2015 Handicap View Video
3rd War Poet
Singspiel
B. Ellison
R. Tart
14th, 2015 Handicap View Video
4th Hefner
Tagula
W. Jarvis
M. Murphy
4th, 2013 Handicap View Video
5th Christmas Light
Zafeen
B. Ellison
F. Tylicki
8th, 2014 Handicap View Video
6th Asgardella
Duke of Marmalade
R. Fahey
T. Hamilton
8th, 2014 Fillies' Handicap View Video
7th Karaka Jack
Pivotal
D. Nicholls
C. Beasley
14th, 2015 Handicap View Video
8th Triple Eight
Royal Applause
P. Kirby
M. O'Connell
9th, 2016 Handicap View Video
9th Berlusca
Holy Roman Emperor
D. O'Meara
D. Nolan
4th, 2016 Handicap View Video
10th St Moritz
Medicean
D. O'Meara
D. Tudhope
11th, 2014 Handicap View Video
11th Sheila's Buddy
Reel Buddy
J. Moore
L. Keniry
9th, 2016 Handicap View Video
12th Barren Brook
Beat Hollow
M. Easterby
G. Gibbons
7th, 2016 Handicap View Video
13th San Cassiano
Bertolini
R. Carr
D. Swift
3rd, 2015 Handicap View Video
14th Rocket Ronnie
Antonius Pius
D. Nicholls
P. Quinn
8th, 2015 Handicap View Video
15th Prophesy
Excellent Art
D. Carroll
N. Farley
5th, 2014 Apprentice Handicap  View Video
16th Stevie Thunder
Storming Home
I. Williams
G. Chaloner
5th, 2014 Handicap View Video
17th Cloud Monkey
Marju
M. Todhunter
P. McDonald
6th, 2015 Handicap View Video
18th Bold Duke
Sulamani
E. Bevan
E. Walsh
5th, 2014 Handicap View Video
19th Jo'Burg
Johannesburg
D. O'Meara
D. Bergin
19th, 2013 Handicap View Video
20th Hunting Ground
Street Cry
M. Johnston
L. Jones
4th, 2016 Handicap View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Coldstream Guards Association Cup: Class 4 Handicap For 3+YO Males & Females Rated 0-85.