• Frosted is pointing to the Breeders' Cup Classic, per his connections.Posted 1 day ago
  • Erupt (IRE) at 12-1 closes to win the $1,000,000 Pattison Canadian International (G1)Posted 3 days ago
  • Al's Gal (6-1) wins the head bob and the E. P. Taylor (G1) at WoodbinePosted 3 days ago
  • Blanket finish in the Nearctic (G2) at Woodbine goes to Calgary Cat (15-1)Posted 4 days ago
  • Arella Rockstar (12-1) upsets the Matron (G3) at Belmont Park.Posted 4 days ago
  • Time and Motion (3-1) wins a three-filly photo in the QE II Challenge Cup.Posted 4 days ago
  • Undefeated Theory (3-10) kicks away to a Futurity scorePosted 5 days ago
  • Almanzor turns away Found in the Group 1 British Champions Stakes.Posted 5 days ago
  • Minding better than the boys in the Queen Elizabeth II at Ascot.Posted 5 days ago
  • 2nd last year, Journey romps home in this year's Champions Day Fillies & Mares.Posted 5 days ago
Breeders Cup 2015

2014 Meguro Kinen (G2)

6/1/2014, Tokyo-JPN
1 9/16 m (Turf)
4+ M
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Meiner Medalist
Stay Gold
K. Tanaka
M. Ebina
11th, 2016 All Comers (G2) View Video
2nd Love Is Boo Shet
Manhattan Cafe
A. Murayama
Y. Furukawa
8th, 2015 Copa Republica Argentina (G2) View Video
3rd Promontorio
Gold Halo
K. Hagiwara
K. Miura
6th, 2016 Nikkei Shinshun Hai (G2) View Video
4th Awardee
Jungle Pocket
M. Matsunaga
N. Yokoyama
1st, 2016 Antares Stakes (G3) View Video
5th Lovely Day
King Kamehameha
Y. Ikee
Y. Kawada
3rd, 2016 Kyoto Daishoten (G2)
6th Mousquetaire
Mayano Top Gun
Y. Tomomichi
H. Uchida
7th, 2016 Niigata Kinen (G3) View Video
7th Stellar Wind
Zenno Rob Roy
T. Ozeki
Y. Take
15th, 2016 Tanabata Sho (G3) View Video
8th Tamamo Best Play
Fuji Kiseki
K. Minai
C. Williams
10th, 2016 Kyoto Daishoten (G2)
9th Grande Subaru
Admire Japan
S. Hoshino
M. Sugihara
13th, 2015 Tanabata Sho (G3) View Video
10th Asuka Kurichan
Sterling Rose
N. Sugai
H. Kitamura
18th, 2014 Tenno Sho (Autumn) (G1) View Video
11th Saimon Tornare
Gold Allure
K. Tanaka
K. Yokoyama
8th, 2016 Elm Stakes (G3) View Video
12th Admire Blue
King Kamehameha
M. Hashida
Y. Iwata
15th, 2014 Tanabata Sho (G3) View Video
13th Applejack
Appointed Day
M. Horii
T. Eda
14th, 2016 American Jockey Club Cup (G2) View Video
14th Cosmo Robin
Zenno Rob Roy
H. Shimizu
D. Shibata
8th, 2016 Nikkei Sho (G2) View Video
15th Smart Gear
Marvelous Sunday
M. Matsunaga
K. Matsuyama
15th, 2015 Keihan Hai (G3) View Video
16th Ike Dragon
New England
Y. Ishige
S. Ishigami
10th, 2014 Tanabata Sho (G3) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories