Ticker
  • Holy Lute (10-1) pulls off the surprise in the second division of the Eddie D.Posted 14 hours ago
  • Ambitious Brew (5-1) rolls to victory in the first division of the Eddie D.Posted 16 hours ago
  • Texas Chrome (2-1) bravely squeezed through on the rail for an Oklahoma Derby win.Posted 5 days ago
  • Unbridled Mo (4-1) rides the rail to victory in the Remington Park Oaks.Posted 5 days ago
  • Accelerate (1-1) rallies to win the Los Alamitos Derby (G2).Posted 6 days ago
  • Connect (10-1) upsets the Pennsylvania Derby.Posted 6 days ago
  • Songbird (1-5) gets win number 11 in the Cotillion (G1) at Parx Racing.Posted 6 days ago
  • Noholdingback Bear (3-1) wins the Gallant Bob (G3) at Parx Racing.Posted 6 days ago
  • 2015 Turf Champion Big Blue Kitten has been retired from racing, via the Chad Brown barn.Posted 9 days ago
  • No catching Sarah Sis (10-1) in the Presque Isle Downs Masters.Posted 11 days ago

2014 George Ryder Stakes (G1)

Date/Track:
3/29/2014, Rosehill-AUS
Distance:
7 1/2 f (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
1:30.95
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Gordon Lord Byron
Byron
8.39
T. Hogan
C. Williams
8th, 2016 Renaissance Stakes (G3) View Video
Oct 15 - British Champions Sprint Stakes (G1)
2nd Speediness
Testa Rossa
6.09
C. Scott
D. Oliver
9th, 2015 BRC Sprint (G3)
3rd El Roca
Fastnet Rock
5.84
T. Young
H. Bowman
13th, 2015 Stradbroke Handicap (G1) View Video
4th Sacred Falls
O'Reilly
8.03
C. Waller
Z. Purton
9th, 2015 Doncaster Mile (G1) View Video
5th Toydini
Bernardini
7.60
G. Walter
B. Shinn
13th, 2015 C. F. Orr Stakes (G1) View Video
6th Streama
Stratum
6.34
G. Walter
K. McEvoy
1st, 2014 Doomben Cup (G1) View Video
7th Boban
Bernardini
8.04
C. Waller
G. Schofield
10th, 2016 Futurity Stakes (G1) View Video
8th Ninth Legion
Fastnet Rock
7.05
M. Hawkes
J. McDonald
16th, 2015 Villiers Stakes (G2) View Video
9th Lidari
Acclamation
7.42
P. Moody
C. Schofield
12th, 2016 Peter Young Stakes (G2) View Video
10th Red Tracer
Dane Shadow
6.09
C. Waller
M. Rodd
6th, 2014 Tattersall's Tiara (G1) View Video
11th Terravista
Captain Rio
8.45
J. Pride
J. Collett
6th, 2016 T. J. Smith Stakes (G1) View Video
12th Fat Al
Al Maher
P. Moody
C. Newitt
9th, 2014 Doomben Cup (G1) View Video
13th Tres Blue
Anabaa Blue
5.45
G. Waterhouse
T. Berry
10th, 2014 JRA Plate (G3) View Video
14th My Kingdom Of Fife
Kingmambo
C. Waller
N. Rawiller
7th, 2014 Warwick Stakes (G2) View Video
15th Eurozone
Northern Meteor
4.79
B. Cummings
J. Cassidy
15th, 2014 George Ryder Stakes (G1) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories