• Got Lucky gets there on the wire in the Grade 1 Spinster at Keeneland.Posted 2 days ago
  • Airoforce kicks away in the Dixiana Bourbon Stakes for hot trainer Mark Casse.Posted 2 days ago
  • Ben's Duchess takes advantage of a speed duel to win the L.A. Woman.Posted 2 days ago
  • Inheritance, a $1.9 million 2yo in training purchase, broke her maiden by 13 today at Belmont.Posted 2 days ago
  • Golden Horn wins the Arc ... Treve runs well, but settles for fourth.Posted 2 days ago
  • Wild Dude earns a Breeders' Cup berth with a Santa Anita Sprint win.Posted 2 days ago
  • Grand Arch just holds off a flying The Pizza Man to win the Shadwell Turf Mile.Posted 3 days ago
  • He repeats -- It's all Tonalist in a sloppy Jockey Club Gold Cup.Posted 3 days ago
  • Brody's Cause flies home to win the Grade 1 Breeders' Futurity.Posted 3 days ago
  • Tepin runs away and hides in the Grade 1 First Lady -- BC Mile next.Posted 3 days ago

2014 American Jockey Club Cup (G2)

1/26/2014, Nakayama-JPN
1 3/8 m (Turf)
4+ M
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Verde Green
Jungle Pocket
I. Aizawa
H. Tanabe
12th, 2014 Takarazuka Kinen (G1) View Video
2nd Sakura Ardito
Deep Impact
I. Okada
F. Berry
10th, 2015 Sapporo Kinen (G2) View Video
3rd Fame Game
Heart's Cry
Y. Munakata
H. Kitamura
2nd, 2015 Tenno Sho (Spring) (G1) View Video
Nov 3 - Melbourne Cup (G1)
4th Red Raven
Smart Strike
K. Fujisawa
Y. Shibata
14th, 2015 Sankei Sho All Comers (G2) View Video
5th Fragarach
M. Matsunaga
R. Takakura
5th, 2015 Nikkei Sho (G2) View Video
6th Meine Orchard
Stay Gold
Y. Hatakeyama
D. Shibata
10th, 2014 Kyoto Kinen (G2) View Video
7th Wagenseil
Neo Universe
Y. Tamura
K. Miura
9th, 2015 Hakodate Kinen (G3) View Video
8th Max Dream
Admire Max
T. Miya
Y. Furukawa
11th, 2015 Naruo Kinen (G3) View Video
9th Derby Fizz
Jungle Pocket
F. Kojima
M. Ebina
3rd, 2015 Sapporo Kinen (G2) View Video
10th K I Chosan
Stay Gold
M. Ogasa
N. Yokoyama
11th, 2014 Stayers Stakes (G2) View Video
11th Sadamu Patek
Fuji Kiseki
M. Nishizono
K. Tosaki
11th, 2014 Hanshin Cup (G2) View Video
12th Danon Ballade
Deep Impact
Y. Ikee
H. Goto
14th, 2014 Antares Stakes (G3) View Video
13th To The Glory
King Kamehameha
Y. Ikee
C. Lemaire
16th, 2014 Kinko Sho (G2) View Video
14th Satono Shuren
Stay Gold
A. Murayama
G. Benoist
17th, 2014 Japan Cup (G1) View Video
15th Choiwaru Grandpa
Manhattan Cafe
H. Mori
H. Uchida
15th, 2014 American Jockey Club Cup (G2) View Video
16th Cosmo Phantom
Stephen Got Even
T. Miya
M. Matsuoka
16th, 2014 American Jockey Club Cup (G2) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories