Ticker
  • Lady Shipman dominates in Saratoga's Coronation Cup.Posted 1 day ago
  • Stopchargingmaria out-duels Untapable to win the G3 Shuvee.Posted 2 days ago
  • American Pharoah wins the Haskell completely in hand!Posted 2 days ago
  • Heart to Heart takes them wire to wire in the G3 Oceanport.Posted 2 days ago
  • Casual Smile closes from second last to win the G3 Matchmaker Stakes.Posted 2 days ago
  • Bradester snags the G2 Monmouth Cup in front-running fashion.Posted 2 days ago
  • Rachel's Valentina, daughter of champion Rachel Alexandra, wins her debut at the Spa!Posted 2 days ago
  • Beholder wins the G1 Clement L. Hirsch for fun!Posted 3 days ago
  • Texas Red returns to the winner's circle with a Jim Dandy victory over Frosted!Posted 3 days ago
  • Red Rifle squeezes through rivals to win the Bowling Green.Posted 3 days ago

2013 Maiden Stakes

Date/Track:
9/26/2013, Newmarket-GB
Distance:
1 mile (Turf)
Age/Sex:
2 M
Time:
1:39.85
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Master The World
Mastercraftsman
G. Butler
N. Callan
11th, 2015 Handicap View Video
2nd Divisional
Medicean
J. Gosden
W. Buick
2nd, 2013 Maiden Stakes View Video
3rd King's Land
New Approach
S. Suroor
S. Sousa
3rd, 2013 Maiden Stakes View Video
4th Touch The Sky
Sea The Stars
L. Cecil
T. Queally
5th, 2013 Maiden Stakes View Video
5th Mustadaam
Dansili
B. Meehan
P. Hanagan
5th, 2015 Handicap View Video
6th Carthage
Mastercraftsman
R. Hannon
R. Hughes
3rd, 2015 Handicap View Video
7th Arable
Three Valleys
C. Hills
J. Doyle
7th, 2014 Classified Stakes View Video
8th Roskilly
Hurricane Run
A. Balding
O. Murphy
10th, 2014 Handicap View Video
9th Rainbow Rock
Rock of Gibraltar
M. Johnston
J. Fanning
9th, 2014 Handicap View Video
10th Love Tangle
Azamour
B. Meehan
M. Lane
6th, 2014 Selling Stakes View Video
11th Mustadrik
Jazil
J. Hills
D. O'Neill
7th, 2013 Maiden Stakes
12th Norse Star
Norse Dancer
S. Kirk
L. Keniry
13th, 2014 Handicap View Video
13th Prairie Prize
High Chaparral
D. Elsworth
J. Spencer
13th, 2013 Maiden Stakes View Video
14th Masterpaver
Mastercraftsman
A. Bailey
S. Sanders
10th, 2015 Handicap View Video
15th Oracle Boy
Mount Nelson
W. Muir
M. Dwyer
11th, 2014 Maiden Stakes View Video
16th Moxey
Nayef
H. Candy
F. Sweeney
11th, 2013 Maiden Stakes View Video
17th Dalarosso
Dalakhani
E. Dunlop
R. Moore
7th, 2013 Maiden Stakes View Video
18th Chinotto
Duke of Marmalade
A. Balding
D. Probert
7th, 2014 Handicap View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

NGK Spark Plugs EBF Maiden Stakes: Class 4-Restricted To Maiden 2YO Colts & Geldings Only.