Ticker
  • Kobe's Back goes from last to first down the stretch to win the Palos Verdes.Posted 2 days ago
  • Storied Lady (4-1) up the rail to nip Saythreehailmary's in the Biogio's Rose.Posted 2 days ago
  • Hoppertunity nips Imperative by a San Antonio head-bob.Posted 3 days ago
  • In her seasonal debut, Songbird is a dominant winner of the Las Virgenes at Santa Anita.Posted 3 days ago
  • Lukes Alley kicks it in late to win the Grade 1 Gulfstream Park Turf Handicap.Posted 3 days ago
  • Mor Spirit cruises late to win the Robert B. Lewis at Santa Anita.Posted 3 days ago
  • Aussie-bred Power Alert gets there first in the GP Turf Sprint.Posted 3 days ago
  • Tommy Macho runs away with the Fred Hooper at Gulfsrtream Park.Posted 3 days ago
  • No catching Tammy the Torpedo in the turfy Suwannee River.Posted 3 days ago
  • Lady Shipman (1-5) is an easy winner in the Lady's Turf Sprint at Gulfstream.Posted 3 days ago

2013 Falcon Stakes (G3)

Date/Track:
3/16/2013, Chukyo-JPN
Distance:
7 f (Turf)
Age/Sex:
3 M
Time:
1:22.20
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Impulse Hero
Kurofune
4.79
S. Kunieda
K. Tanaka
3rd, 2015 Lord Derby Challenge Trophy (G3) View Video
2nd Kashino Pikachu
Statue Of Liberty
4.45
K. Makita
Y. Nishida
8th, 2014 Milers Cup (G2) View Video
3rd Eire Breeze
Fuji Kiseki
4.12
I. Sameshima
D. Vargiu
10th, 2015 Sekiya Kinen (G3) View Video
4th Mogumogu Pakupaku
Meisho Bowler
Y. Takahashi
H. Kitamura
2nd, 2013 Owari Stakes (LS) View Video
5th Mandrake
Suzuka Mambo
T. Takano
K. Matsuyama
5th, 2013 Falcon Stakes (G3)
6th Wakino Brave
Meiner Love
4.45
H. Shimizu
M. Katsuura
3rd, 2016 Silk Road Stakes (G3) View Video
7th Teehaff
Storming Home
4.79
K. Nishiura
Y. Take
13th, 2015 Swan Stakes (G2) View Video
8th Dynamic Guy
Orewa Matteruze
T. Meno
Y. Kokubun
8th, 2013 Falcon Stakes (G3)
9th Dear Service
Admire Japan
Y. Takahashi
Y. Yoshida
10th, 2013 NHK Mile Cup (G1) View Video
10th Praise Eternal
Admire Moon
T. Yasuda
K. Ikezoe
6th, 2014 Silk Road Stakes (G3) View Video
11th Rhein Meteor
Meisho Bowler
T. Mizuno
D. Matsuda
11th, 2013 Falcon Stakes (G3)
12th Million Fresh
Song Of Wind
M. Honda
H. Uemura
12th, 2013 Falcon Stakes (G3)
13th Apollo Oracle
Apollo Kingdom
T. Iwato
H. Yoshida
13th, 2013 Falcon Stakes (G3)
14th Kashino Runaway
Marvelous Sunday
S. Umeuchi
Y. Hishida
14th, 2013 Falcon Stakes (G3)
15th Kotobuki Gold
Storming Home
T. Kanari
G. Maruyama
15th, 2013 Falcon Stakes (G3)
16th Red Jive
Agnes Tachyon
H. Fujiwara
H. Kawasu
16th, 2013 Falcon Stakes (G3)
17th Cameron Road
Durandal
Y. Kitade
Y. Kitamura
17th, 2013 Falcon Stakes (G3)
18th Tani Of Rose
Neo Universe
I. Sameshima
R. Sameshima
18th, 2013 Falcon Stakes (G3)
comments powered by Disqus

Top Stories