Ticker
  • Collected (3-5) wins the Precisionist by a pole.Posted 1 day ago
  • Irap (5-2) edges Girvin by a nose in the $500,000 Ohio Derby.Posted 1 day ago
  • Battle of Midway (1-9) cruises in a 4-horse field in the Affirmed.Posted 1 day ago
  • Highland Reel wins another big one, this time in the Prince of Wales's at Royal Ascot.Posted 5 days ago
  • Highland Reel (2-1) powers to victory in the Prince of Wales's Stakes (G1) at Royal AscotPosted 5 days ago
  • Lady Aurelia (2-1) easily wins at Royal Ascot again in the King's Stand (G1).Posted 6 days ago
  • Timeline (1-10) cruises in Monmouth's Pegasus Stakes to remain perfect..Posted 7 days ago
  • Sweeping Paddy (7-2) pounces and scores in the Regret Stakes.Posted 8 days ago
  • Gun Runner (1-2) romps home much the best in the Grade 1 Stephen Foster.Posted 8 days ago
  • Forever Unbridled (1-1) way too much for her Fleur de Lis foes.Posted 8 days ago
Breeders Cup 2015
2017 Queen's Plate

2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)

Date/Track:
9/24/2011, Caulfield-AUS
Distance:
7 f (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
1:21.95
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Toorak Toff
Show a Heart
R. Hore-Lacy
C. Williams
14th, 2012 Newmarket Handicap (G1)
2nd Pinnacles
Fuji Kiseki
R. Hore-Lacy
C. Symons
2nd, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
3rd Master Of Design
Redoute's Choice
6.12
D. Payne
D. Oliver
20th, 2012 Newmarket Handicap (G1)
4th Majestic Music
Al Maher
L. Gluyas
C. Newitt
4th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
5th Luen Yat Forever
Honours List
P. Moody
B. Melham
9th, 2014 Hong Kong Macau Trophy View Video
6th Silver Grecian
Haafhd
4.39
J. Moore
D. Beadman
11th, 2014 Class 2 Handicap  View Video
7th Dao Dao
Shinko Forest
M. Hawkes
D. Dunn
11th, 2011 Crystal Mile (G2)
8th Gold Salute
Testa Rossa
M. Riley
M. Walker
8th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
9th Danzylum
Danzero
R. Griffiths
L. Currie
7th, 2012 C. F. Orr Stakes (G1) View Video
10th Smart Missile
Fastnet Rock
6.34
A. Cummings
B. Prebble
5th, 2011 Caulfield Guineas (G1)
11th Dreamaway
More Than Ready
D. Binaisse
W. Pike
8th, 2013 Perth Cup (G2) View Video
12th Testascana
Testa Rosa
P. Moody
L. Nolen
12th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
13th Pinwheel
Lonhro
P. Snowden
K. McEvoy
8th, 2014 Newcastle Newmarket Handicap (G3)
14th Blackie
Black Minnaloushe
M. Kent
N. Hall
8th, 2015 Australia Stakes (G2)
15th Woorim
Show a Heart
R. Heathcote
D. Browne
13th, 2013 Oakleigh Plate (G1) View Video
16th Yosei
Invincible Spirit
S. Webb
M. Payne
17th, 2013 Toorak Handicap (G1) View Video
17th Jungle Ruler
Lion Hunter
P. White
D. Yendall
17th, 2011 Sir Rupert Clarke Stakes (G1)
comments powered by Disqus

Top Stories