Ticker
  • Breaking Lucky edges Shaman Ghost in the Prince of Wales.Posted 5 hours ago
  • Shore Runner turns it on late to win the Lucky Coin.Posted 1 day ago
  • I'm A Chatterbox DQ'd giving Curalina the win in the Grade 1 CCA Oaks.Posted 2 days ago
  • In defense of her Royal North win of last year, Ageless sets a new course record at Woodbine.Posted 2 days ago
  • Catch A Flight gets up in the final stride to win the San Diego.Posted 3 days ago
  • Hard Not to Like gets up in the final jump to win the Grade 1 Diana.Posted 3 days ago
  • Big Book remains undefeated with a score in the Fleet Treat.Posted 3 days ago
  • Uncle Vinny gets the win after Magna Light DQ'd for erratic stretch in the Sanford.Posted 3 days ago
  • Postponed wins the Group 1 King George at Ascot in a thrilling finish.Posted 3 days ago
  • Big John B loves Del Mar, and is your Cougar II winner.Posted 4 days ago

2011 Sha Tin Trophy (LS)

Date/Track:
10/30/2011, Sha Tin-Hong Kong
Distance:
1 mile (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
1:34.75
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st California Memory
Highest Honor
7.96
A. Cruz
M. Chadwick
13th, 2015 Queen Mother Memorial Cup View Video
2nd Xtension
Xaar
7.18
J. Moore
D. Beadman
9th, 2013 Hong Kong Mile (G1) View Video
3rd Thumbs Up
Shinko King
6.34
C. Fownes
B. Prebble
7th, 2013 Champions & Chater Cup View Video
4th Able One
Cape Cross
7.34
J. Moore
T. Clark
5th, 2012 Champions Mile (G1) View Video
5th Sichuan Success
Fastnet Rock
J. Size
D. Whyte
8th, 2012 Queen's Silver Jubilee Cup  View Video
6th Beauty Flash
Golan
A. Cruz
G. Mosse
9th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
7th Irian
Tertullian
J. Moore
J. Lloyd
9th, 2013 Class 1 Handicap  View Video
8th Vaugirard
Hemingway
D. Hall
V. Ho
11th, 2012 Class 2 Handicap  View Video
9th Mr Medici
Medicean
P. Ho
B. Doyle
8th, 2014 Class 2 Handicap  View Video
10th Cerise Cherry
Goldkeeper
D. Cruz
H. Cheng
10th, 2014 The Sprint Cup  View Video
11th Sight Winner
Faltaat
J. Size
T. Angland
13th, 2012 Stewards' Cup (LS) View Video
12th Flying Blue
Piccolo
J. Size
O. Doleuze
12th, 2013 Stewards' Cup (LS) View Video
13th Uramazin
Danehill Dancer
S. Woods
D. Leung
10th, 2015 Handicap View Video
14th Brave Kid
Elusive City
J. Size
G. Cheyne
10th, 2012 Challenge Cup (LS) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Hong Kong Group Two (HK G2) (HANDICAP) (100+) [Domestic Group/Grade Race]