Ticker
  • Miss Ella (5-2) wins the Caress Stakes at Saratoga for the second straight year.Posted 2 hours ago
  • Madam Dancealot (21-1) rolls from last to win the San Clemente going away.Posted 1 day ago
  • Abel Tasman (4-5) edges Elate in the Coaching Club American Oaks.Posted 1 day ago
  • Accelerate (7-1) wins in a romp as Arrogate finishes way back in the San Diego Handicap. Posted 1 day ago
  • Hunt (3-1) waits and then blows by in the Grade 2 Eddie Read.Posted 2 days ago
  • Lady Eli (9-10), giving eight pounds, edges Quidura on the wire of the Grade 1 Diana.Posted 2 days ago
  • Firenze Fire (12-1) holds off Free Drop Billy in the Sanford Stakes.Posted 2 days ago
  • Twisted Tom (7-10) scores a hard-earned win in the New York Derby.Posted 2 days ago
  • Proctor's Ledge (6-1), with first-time Lasix, rolls on the turf in the Lake George.Posted 3 days ago
  • Dream It Is (4-1) romps in the Grade 3 Schuylerville at Saratoga.Posted 3 days ago
Saratoga and Del Mar 2017

2011 Hong Kong Gold Cup (LS)

Date/Track:
2/27/2011, Sha Tin-Hong Kong
Distance:
1 1/4 m (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
2:01.63
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st California Memory
Highest Honor
7.96
A. Cruz
M. Chadwick
13th, 2015 Queen Mother Memorial Cup View Video
2nd Uramazin
Danehill Dancer
S. Woods
R. Moore
10th, 2015 Handicap View Video
3rd Mighty High
Peintre Celebre
J. Moore
D. Whyte
12th, 2014 Class 2 Handicap  View Video
4th Viva Pataca
Marju
6.34
J. Moore
W. Marwing
3rd, 2011 Champions & Chater Cup (LS) View Video
5th Mr Medici
Medicean
P. Ho
P. Strydom
8th, 2014 Class 2 Handicap  View Video
6th Irian
Tertullian
J. Moore
D. Beadman
9th, 2013 Class 1 Handicap  View Video
7th Sight Winner
Faltaat
5.12
J. Size
Z. Purton
13th, 2012 Stewards' Cup (LS) View Video
8th Carthage
Peintre Celebre
3.73
D. Cruz
D. Leung
12th, 2012 Class 2 Handicap  View Video
9th Super Pistachio
Danehill Dancer
A. Cruz
G. Cheyne
11th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
10th Special Days
Keeper
J. Size
C. Williams
11th, 2011 Chairman's Trophy (LS) View Video
11th Packing Winner
Zabeel
P. Ho
O. Doleuze
10th, 2011 Audemars Piguet QE II Cup (G1) View Video
12th Super Satin
Danehill Dancer
C. Fownes
B. Prebble
7th, 2012 Centenary Vase View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Hong Kong Group One (HKG1) [Domestic Group/Grade Race]