Ticker
  • Shore Runner turns it on late to win the Lucky Coin.Posted 8 hours ago
  • I'm A Chatterbox DQ'd giving Curalina the win in the Grade 1 CCA Oaks.Posted 1 day ago
  • In defense of her Royal North win of last year, Ageless sets a new course record at Woodbine.Posted 1 day ago
  • Catch A Flight gets up in the final stride to win the San Diego.Posted 2 days ago
  • Hard Not to Like gets up in the final jump to win the Grade 1 Diana.Posted 2 days ago
  • Big Book remains undefeated with a score in the Fleet Treat.Posted 2 days ago
  • Uncle Vinny gets the win after Magna Light DQ'd for erratic stretch in the Sanford.Posted 2 days ago
  • Postponed wins the Group 1 King George at Ascot in a thrilling finish.Posted 2 days ago
  • Big John B loves Del Mar, and is your Cougar II winner.Posted 3 days ago
  • Mrs McDougal proves best in the Lake George on the Saratoga lawn.Posted 3 days ago

2010 Sha Tin Trophy (LS)

Date/Track:
10/24/2010, Sha Tin-Hong Kong
Distance:
1 mile (Turf)
Age/Sex:
4+ M
Time:
1:33.56
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Thumbs Up
Shinko King
6.34
C. Fownes
B. Doyle
7th, 2013 Champions & Chater Cup View Video
2nd Able One
Cape Cross
7.34
J. Moore
D. Beadman
5th, 2012 Champions Mile (G1) View Video
3rd Chater Way
Oasis Dream
D. Ferraris
H. Cheng
12th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
4th Fellowship
O'Reilly
P. O'Sullivan
Z. Purton
5th, 2011 Chairman's Trophy (LS) View Video
5th Beauty Flash
Golan
A. Cruz
E. Lai
9th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
6th Sunny King
Desert Sun
J. Moore
D. Leung
9th, 2012 Champions Mile (G1) View Video
7th Jackpot Delight
Danasinga
C. Fownes
G. Cheyne
7th, 2010 Sha Tin Trophy (LS) View Video
8th Collection
Peintre Celebre
J. Moore
J. Lloyd
13th, 2012 Audemars Piguet QE II Cup (G1) View Video
9th Super Satin
Danehill Dancer
C. Fownes
D. Whyte
7th, 2012 Centenary Vase View Video
10th Noble Conqueror
Danehill
C. Fownes
J. Tong
12th, 2012 Class 1 Handicap  View Video
11th Special Days
Keeper
J. Size
T. Angland
11th, 2011 Chairman's Trophy (LS) View Video
12th Super Pistachio
Danehill Dancer
A. Cruz
M. Chadwick
11th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
13th Sight Winner
Faltaat
J. Size
O. Doleuze
13th, 2012 Stewards' Cup (LS) View Video
14th Packing Winner
Zabeel
P. Ho
A. Lai
10th, 2011 Audemars Piguet QE II Cup (G1) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Hong Kong Group Two (HK G2) (HANDICAP) (100+) [Domestic Group/Grade Race]