Ticker
  • Kobe's Back goes from last to first down the stretch to win the Palos Verdes.Posted 3 days ago
  • Storied Lady (4-1) up the rail to nip Saythreehailmary's in the Biogio's Rose.Posted 3 days ago
  • Hoppertunity nips Imperative by a San Antonio head-bob.Posted 4 days ago
  • In her seasonal debut, Songbird is a dominant winner of the Las Virgenes at Santa Anita.Posted 4 days ago
  • Lukes Alley kicks it in late to win the Grade 1 Gulfstream Park Turf Handicap.Posted 4 days ago
  • Mor Spirit cruises late to win the Robert B. Lewis at Santa Anita.Posted 4 days ago
  • Aussie-bred Power Alert gets there first in the GP Turf Sprint.Posted 4 days ago
  • Tommy Macho runs away with the Fred Hooper at Gulfsrtream Park.Posted 4 days ago
  • No catching Tammy the Torpedo in the turfy Suwannee River.Posted 4 days ago
  • Lady Shipman (1-5) is an easy winner in the Lady's Turf Sprint at Gulfstream.Posted 4 days ago

2010 Premier Cup (LS)

Date/Track:
6/16/2010, Sha Tin-Hong Kong
Distance:
7 f (Turf)
Age/Sex:
4+ M
Time:
1:21.74
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Able One
Cape Cross
7.34
J. Moore
D. Beadman
5th, 2012 Champions Mile (G1) View Video
2nd Aashiq
Viking Ruler
P. O'Sullivan
J. Lloyd
13th, 2013 Premier Cup View Video
3rd Thumbs Up
Shinko King
6.34
C. Fownes
B. Doyle
7th, 2013 Champions & Chater Cup View Video
4th Fleet Command
Secret Savings
D. Ferraris
E. Lai
13th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
5th Sunny King
Desert Sun
J. Moore
B. Prebble
9th, 2012 Champions Mile (G1) View Video
6th Yummy Spirits
Diktat
J. Moore
M. Du Plessis
6th, 2010 Premier Cup (LS) View Video
7th Express Win
Catbird
D. Yip
A. Lai
7th, 2010 Premier Cup (LS) View Video
8th Romping
Dash For Cash
S. Woods
B. So
7th, 2010 National Day Cup (LS) View Video
9th Egyptian Ra
Woodborough
A. Cruz
D. Leung
9th, 2010 Premier Cup (LS) View Video
10th Tuscan Spirit
Chianti
J. Size
J. Tong
10th, 2010 Premier Cup (LS) View Video
11th Special Days
Keeper
J. Size
K. Yeung
11th, 2011 Chairman's Trophy (LS) View Video
12th Vital Flyer
Magic Albert
M. Chang
H. Cheng
10th, 2014 Class 1 Handicap  View Video
13th Chater Way
Oasis Dream
D. Ferraris
G. Cheyne
12th, 2013 Class 2 Handicap  View Video
14th Enthused
Centaine
J. Size
D. Whyte
14th, 2010 Premier Cup (LS) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Hong Kong Group Three (HK G3) (HANDICAP 095+) [Domestic Group/Grade Race]