Ticker
  • Kobe's Back goes from last to first down the stretch to win the Palos Verdes.Posted 1 day ago
  • Storied Lady (4-1) up the rail to nip Saythreehailmary's in the Biogio's Rose.Posted 2 days ago
  • Hoppertunity nips Imperative by a San Antonio head-bob.Posted 2 days ago
  • In her seasonal debut, Songbird is a dominant winner of the Las Virgenes at Santa Anita.Posted 2 days ago
  • Lukes Alley kicks it in late to win the Grade 1 Gulfstream Park Turf Handicap.Posted 2 days ago
  • Mor Spirit cruises late to win the Robert B. Lewis at Santa Anita.Posted 2 days ago
  • Aussie-bred Power Alert gets there first in the GP Turf Sprint.Posted 2 days ago
  • Tommy Macho runs away with the Fred Hooper at Gulfsrtream Park.Posted 3 days ago
  • No catching Tammy the Torpedo in the turfy Suwannee River.Posted 3 days ago
  • Lady Shipman (1-5) is an easy winner in the Lady's Turf Sprint at Gulfstream.Posted 3 days ago

2010 Maiden Stakes

Date/Track:
9/11/2010, Sandown-GB
Distance:
1 1/8 m (Turf)
Age/Sex:
3 M
Time:
1:55.52
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Conduct
Selkirk
S. Stoute
S. Sanders
1st, 2013 Handicap View Video
2nd Shallow Bay
Shamardal
W. Swinburn
S. Kelly
9th, 2011 Handicap View Video
3rd Piano
Azamour
J. Gosden
N. Callan
5th, 2011 John Musker Fillies' Stakes (LS)
4th Gift Of Love
Azamour
D. Elsworth
D. O'Neill
4th, 2010 Maiden Stakes View Video
5th Mashatu
Pivotal
J. Fanshawe
J. Mitchell
5th, 2010 Maiden Stakes View Video
6th Magic Jack
Trade Fair
R. Hannon
P. Dobbs
6th, 2010 Maiden Stakes View Video
7th Zawadi
Zamindar
R. Beckett
J. Crowley
7th, 2010 Maiden Stakes View Video
8th Lalika
Soviet Star
C. Cox
L. Morris
8th, 2010 Maiden Stakes View Video
9th Invincibility
Invincible Spirit
S. Dow
H. Turner
9th, 2010 Maiden Stakes View Video
10th Justazippy
Where Or When
A. McCabe
J. Doyle
10th, 2010 Maiden Stakes View Video
11th Ice Road Trucker
Bertolini
J. Boyle
S. Craine
11th, 2010 Maiden Stakes View Video
12th Rhythm Stick
Whipper
J. Berry
R. Ffrench
12th, 2010 Maiden Stakes View Video
13th Penshurst Lad
Bertolini
R. Phillips
E. McNamara
13th, 2010 Maiden Stakes View Video
14th Falcun
Danehill Dancer
L. Cumani
J. Guillambert
14th, 2010 Maiden Stakes View Video
15th Arco Felice
Giant's Causeway
K. Goldsworthy
P. Hills
15th, 2010 Maiden Stakes View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Stoke D'Abernon Maiden Stakes: Class 5-Restricted To Maiden 3YO Colts, Geldings, & Fillies Only.