• Winx absolutely dominant in winning a second Cox Plate.Posted 1 hour ago
  • Quidura (7-2) scores another graded stakes win at Keeneland for Graham Motion.Posted 14 hours ago
  • Frosted is pointing to the Breeders' Cup Classic, per his connections.Posted 2 days ago
  • Erupt (IRE) at 12-1 closes to win the $1,000,000 Pattison Canadian International (G1)Posted 5 days ago
  • Al's Gal (6-1) wins the head bob and the E. P. Taylor (G1) at WoodbinePosted 5 days ago
  • Blanket finish in the Nearctic (G2) at Woodbine goes to Calgary Cat (15-1)Posted 5 days ago
  • Arella Rockstar (12-1) upsets the Matron (G3) at Belmont Park.Posted 5 days ago
  • Time and Motion (3-1) wins a three-filly photo in the QE II Challenge Cup.Posted 6 days ago
  • Undefeated Theory (3-10) kicks away to a Futurity scorePosted 6 days ago
  • Almanzor turns away Found in the Group 1 British Champions Stakes.Posted 6 days ago
Breeders Cup 2015

2010 Heritage Handicap (LS)

10/16/2010, Newmarket-GB
2 1/4 m (Turf)
3+ M
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Aaim To Prosper
Val Royal
B. Meehan
L. Beuzelin
1st, 2012 Heritage Handicap View Video
2nd La Vecchia Scuola
Mull of Kintyre
J. Goldie
W. Buick
7th, 2011 John Smith's Silver Cup (LS)
3rd Plymouth Rock
Sadler's Wells
J. Noseda
D. Holland
15th, 2011 Handicap View Video
4th Ocean's Minstrel
J. Ryan
M. Lane
19th, 2013 Conditions View Video
5th Palomar
Chester House
B. Ellison
J. Quinn
27th, 2011 Heritage Handicap View Video
6th Sentry Duty
N. Henderson
O. Peslier
12th, 2012 Heritage Handicap View Video
7th Dazzling Light
J. Goldie
H. Bentley
10th, 2011 Handicap View Video
8th My Arch
Silver Patriarch
O. Pears
F. Norton
5th, 2012 Handicap View Video
9th Red Cadeaux
Cadeaux Genereux
E. Dunlop
J. Murtagh
24th, 2015 Melbourne Cup (G1) View Video
10th Swingkeel
J. Dunlop
J. Fortune
14th, 2012 Handicap View Video
11th Hawk Mountain
J. Quinn
S. Sousa
11th, 2013 Handicap View Video
12th Simonside
B. Ellison
N. Garbutt
12th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
13th Dazinski
M. Tompkins
N. Mackay
12th, 2013 Handicap View Video
14th Deauville Flyer
Dubai Destination
T. Easterby
K. Fallon
6th, 2012 Handicap View Video
15th Rangefinder
A. Crook
S. Donohoe
14th, 2010 Heritage Handicap View Video
16th Precision Break
Silver Deputy
P. Cole
J. Spencer
5th, 2011 Wild Flower Stakes (LS) View Video
17th Kayf Aramis
Kayf Tara
N. Twiston-Davies
D. Probert
17th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
18th Act Of Kalanisi
R. Newland
A. Atzeni
18th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
19th Cotillion
Sadler's Wells
I. Williams
J. Fanning
10th, 2016 Handicap View Video
20th Majestic Concorde
Definite Article
D. Weld
P. Smullen
14th, 2013 Handicap View Video
21th Royal Trooper
Hawk Wing
J. Given
J. Sullivan
4th, 2012 Handicap View Video
22th Universal Truth
D. Weld
L. Roche
8th, 2011 Saval Beg Stakes (LS) View Video
23th Lang Shining
Dr Fong
J. Osborne
S. Doyle
6th, 2011 Claiming Stakes
24th Dayla
Act One
L. Pearce
S. Pearce
24th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
25th Ajaan
S. Cecil
T. Queally
15th, 2012 Heritage Handicap View Video
26th Gala Evening
J. Old
A. Kirby
26th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
27th Admiral Barry
E. Griffin
C. Hayes
3rd, 2013 Conditions View Video
28th Bergo
G. Moore
R. Moore
4th, 2011 Doncaster Cup (G2) View Video
29th Arab League
Dubai Destination
D. Pipe
A. Heffernan
29th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
30th Cosmic Sun
R. Fahey
P. Hanagan
3rd, 2013 Handicap View Video
31th Swinging Hawk
Hawk Wing
I. Williams
L. Jones
3rd, 2016 Selling Stakes View Video
32th Noddies Way
Nomadic Way
J. Panvert
N. Gemelova
32th, 2010 Heritage Handicap (LS) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories

Cesarewitch (Class 2) (Non-Listed Race)