• Got Lucky gets there on the wire in the Grade 1 Spinster at Keeneland.Posted 7 hours ago
  • Airoforce kicks away in the Dixiana Bourbon Stakes for hot trainer Mark Casse.Posted 7 hours ago
  • Ben's Duchess takes advantage of a speed duel to win the L.A. Woman.Posted 7 hours ago
  • Inheritance, a $1.9 million 2yo in training purchase, broke her maiden by 13 today at Belmont.Posted 8 hours ago
  • Golden Horn wins the Arc ... Treve runs well, but settles for fourth.Posted 14 hours ago
  • Wild Dude earns a Breeders' Cup berth with a Santa Anita Sprint win.Posted 1 day ago
  • Grand Arch just holds off a flying The Pizza Man to win the Shadwell Turf Mile.Posted 1 day ago
  • He repeats -- It's all Tonalist in a sloppy Jockey Club Gold Cup.Posted 1 day ago
  • Brody's Cause flies home to win the Grade 1 Breeders' Futurity.Posted 1 day ago
  • Tepin runs away and hides in the Grade 1 First Lady -- BC Mile next.Posted 1 day ago

2009 Japan Cup (G1)

11/29/2009, Tokyo-JPN
1 1/2m (Turf)
3+ M
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Vodka
Tanino Gimlet
K. Sumii
C. Lemaire
8th, 2010 Al Maktoum Challenge - Rd. 3 (G2) View Video
2nd Oken Bruce Lee
Jungle Pocket
H. Otonashi
H. Uchida
14th, 2012 Arima Kinen (G1) View Video
3rd Red Desire
Manhattan Cafe
M. Matsunaga
H. Shii
3rd, 2011 Sapporo Kinen (G2)
4th Conduit
S. Stoute
R. Moore
4th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
5th Air Shady
Sunday Silence
M. Ito
H. Goto
3rd, 2009 Arima Kinen (G1)
6th Eishin Deputy
French Deputy
A. Nomoto
K. Tosaki
6th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
7th Just As Well
A. P. Indy
J. Sheppard
J. Leparoux
5th, 2010 PTHA President's Cup (LS)
8th Meiner Kitz
Chief Bearhart
S. Kunieda
M. Matsuoka
11th, 2013 Stayers Stakes (G2) View Video
9th Reach The Crown
Special Week
K. Hashiguchi
Y. Take
16th, 2013 Tokyo Shimbun Hai (G3) View Video
10th Never Bouchon
Marvelous Sunday
M. Ito
H. Kitamura
12th, 2013 Stayers Stakes (G2) View Video
11th Scintillo
Fantastic Light
R. Hannon
G. Mosse
8th, 2010 Charles Whittingham Memorial Hcp. (G1) View Video
12th Cosmo Bulk
K. Tabe
F. Igarashi
12th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
13th Screen Hero
Grass Wonder
Y. Shikato
M. Demuro
13th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
14th Interpatation
R. Barbara
D. Cohen
6th, HP Claim (11/26/2011-R4)
15th Inti Raimi
Special Week
S. Sasaki
C. Soumillon
15th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
16th Asakusa Kings
White Muzzle
R. Okubo
Y. Iwata
16th, 2011 Takarazuka Kinen (G1) View Video
17th Marsh Side
Gone West
N. Drysdale
J. Castellano
8th, 2010 Canadian International (G1) View Video
18th Yamanin Kingly
Agnes Digital
H. Kawachi
Y. Shibayama
17th, 2013 Chunichi Shimbun Hai (G3) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories