Ticker
  • Away nearly a year, Early Entry (4-1) returns to best the favorites in the SM Sprint.Posted 1 hour ago
  • Prize Exhibit (3-1) powers home the best in the Megahertz.Posted 4 days ago
  • Uncontested (6-5) romps wire to wire in the sloppy Smarty Jones.Posted 4 days ago
  • Green Gratto (5-2) is a game winner of Aqueduct's Toboggan Stakes.Posted 5 days ago
  • Lockdown (2-1), full sister to Close Hatches, wins the Busanda at Aqueduct.Posted 6 days ago
  • Back at Oaklawn Park, Terra Promessa (6-5) rolls in the Pippin.Posted 6 days ago
  • Vale Dori (1-5) is too much for her La Canada competition.Posted 6 days ago
  • Tommy Macho (5-2) tons the best in the Hal's Hope at Gulfstream Park.Posted 6 days ago
  • Flatlined (15-1) wins a wild finish in the Ft. Lauderdale Stakes.Posted 6 days ago
  • Sandiva (7-5) powers by to win the Marshua's River Stakes.Posted 7 days ago

2009 Diadem Stakes (G2)

Date/Track:
9/27/2009, Ascot-GB
Distance:
6 f (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
1:12.57
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Sayif
Kheleyf
5.34
P. Biancone
R. Hills
6th, 2012 Cool Frenchy Stakes (LS) View Video
2nd Tamagin
Stravinsky
L. Pearce
S. Donohoe
7th, 2011 Conditions Stakes
3rd Mullein
Oasis Dream
R. Beckett
J. Crowley
3rd, 2009 Diadem Stakes (G2)
4th High Standing
High Yield
W. Haggas
R. Moore
25th, 2012 Heritage Handicap View Video
5th Prime Defender
Bertolini
5.45
C. Hills
M. Hills
9th, 2011 Wentworth Stakes (LS)
6th Asset
Marju
4.79
S. Suroor
M. Dwyer
6th, 2010 Conditions Stakes
7th Mariol
Munir
5.94
R. Collet
C. Lemaire
9th, 2013 Prix de Ris-Orangis (G3)
8th Dream Eater
Night Shift
A. Balding
W. Buick
13th, 2011 Heritage Handicap View Video
9th J J The Jet Plane
Jet Master
7.57
M. Houdalakis
D. O'Neill
8th, 2012 Computaform Sprint (G1)
10th Knot In Wood
Shinko Forest
R. Fahey
P. Hanagan
4th, 2010 Conditions Stakes
11th Art Connoisseur
Lucky Story
6.59
M. Bell
E. Ahern
11th, 2009 Diadem Stakes (G2)
12th Palace Moon
Fantastic Light
W. Knight
S. Drowne
1st, 2016 Handicap View Video
13th Beckermet
Second Empire
R. Carr
C. Catlin
13th, 2013 Apprentice Handicap  View Video
14th Galpin Junior
Hennessy
B. Meehan
T. O'Shea
14th, 2009 Diadem Stakes (G2)
comments powered by Disqus

Top Stories