Ticker
  • Collected (3-5) wins the Precisionist by a pole.Posted 4 hours ago
  • Irap (5-2) edges Girvin by a nose in the $500,000 Ohio Derby.Posted 6 hours ago
  • Battle of Midway (1-9) cruises in a 4-horse field in the Affirmed.Posted 6 hours ago
  • Highland Reel wins another big one, this time in the Prince of Wales's at Royal Ascot.Posted 3 days ago
  • Highland Reel (2-1) powers to victory in the Prince of Wales's Stakes (G1) at Royal AscotPosted 3 days ago
  • Lady Aurelia (2-1) easily wins at Royal Ascot again in the King's Stand (G1).Posted 4 days ago
  • Timeline (1-10) cruises in Monmouth's Pegasus Stakes to remain perfect..Posted 6 days ago
  • Sweeping Paddy (7-2) pounces and scores in the Regret Stakes.Posted 7 days ago
  • Gun Runner (1-2) romps home much the best in the Grade 1 Stephen Foster.Posted 7 days ago
  • Forever Unbridled (1-1) way too much for her Fleur de Lis foes.Posted 7 days ago
Breeders Cup 2015
Royal Ascot 2017

2008 English St. Leger (G1)

Date/Track:
9/13/2008, Doncaster-GB
Distance:
1 13/16 m (Turf)
Age/Sex:
3 M
Time:
3:07.92
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Conduit
Dalakhani
8.12
S. Stoute
F. Dettori
4th, 2009 Japan Cup (G1) View Video
2nd Unsung Heroine
High Chaparral
T. Stack
W. Lordan
2nd, 2008 Pride Stakes (G2)
3rd Look Here
Hernando
3.73
R. Beckett
E. Ahern
7th, 2009 E. P. Taylor Stakes (G1) View Video
4th Hindu Kush
Sadler's Wells
A. O'Brien
D. McCabe
10th, 2009 Chester Stakes (LS) View Video
5th Enroller
Marju
W. Muir
D. O'Donohoe
3rd, 2012 Claiming Stakes View Video
6th Washington Irving
Montjeu
A. O'Brien
C. O'Donoghue
8th, 2009 Ascot Gold Cup (G1) View Video
7th Frozen Fire
Montjeu
3.39
A. O'Brien
J. Murtagh
8th, 2010 Dubai City of Gold (G2) View Video
8th Doctor Fremantle
Sadler's Wells
S. Stoute
R. Moore
10th, 2010 Makybe Diva Stakes (G2) View Video
9th Bashkirov
Galileo
A. O'Brien
J. Fortune
4th, 2012 Conditions View Video
10th Alessandro Volta
Montjeu
A. O'Brien
J. Spencer
20th, 2008 Melbourne Cup (G1) View Video
11th Top Lock
Nayef
A. Balding
M. Dwyer
11th, 2008 English St. Leger (G1) View Video
12th Whistledownwind
Danehill Dancer
J. Noseda
G. Mosse
8th, 2009 Heritage Handicap View Video
13th Warringah
Galileo
S. Stoute
R. Mullen
16th, 2012 Adelaide Cup (G2)
14th Maidstone Mixture
Linamix

D. Tudhope
14th, 2008 English St. Leger (G1) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories