Ticker
  • Untrapped (11-1) rallies to win the Oklahoma Derby (G3).Posted 7 hours ago
  • Champion filly Champagne Room (1-5) returns to easy win in Remington Park Oaks.Posted 8 hours ago
  • Tequilita (5-2) returns to the winner's circle in the Grade 3 Charles Town Oaks.Posted 1 day ago
  • Sharp Azteca (1-2) draws clear in the Grade 2 Kelso.Posted 1 day ago
  • West Coast (4-5) leaves the field far behind in the Grade 1 Pennsylvania Derby.Posted 1 day ago
  • It Tiz Well (5-1) bests Abel Tasman in the Grade 1 Cotillion.Posted 1 day ago
  • Coal Front (4-5) refuses to let American Pastime by in the Grade 3 Gallant Bob.Posted 1 day ago
  • Page McKenney (6-1) digs down and holds on in the Pa Derby Champion Stakes.Posted 1 day ago
  • Off Limits (8-5) glides by her competition in the Grade 3 Noble Damsel.Posted 1 day ago
  • Capla Temptress (5-1) rolls home in the Natalma, while making her North American debut.Posted 7 days ago

2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1)

Date/Track:
10/7/2001, Longchamp-FR
Distance:
1 1/2m (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
2:36.10
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Sakhee
Bahri
7.77
S. Suroor
F. Dettori
2nd, 2002 Prix Gontaut-Biron (G3)
2nd Aquarelliste
Danehill
E. Lellouche
D. Boeuf
9th, 2003 Dubai World Cup (G1) View Video
3rd Sagacity
Highest Honor
A. Fabre
Y. Take
13th, 2002 Dubai Sheema Classic (G1) View Video
4th Golan
Spectrum
3.39
S. Stoute
K. Fallon
7th, 2002 Japan Cup (G1) View Video
5th Milan
Sadler's Wells
6.34
A. O'Brien
M. Kinane
2nd, 2001 Breeders Cup Turf (G1) View Video
6th Little Rock
Warning
S. Stoute
J. Spencer
5th, Kee MSW (4/25/2008-R3)
7th Hightori
Vettori
P. Demercastel
G. Mosse
7th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
8th Egyptband
Dixieland Band
C. Head-Maarek
O. Doleuze
8th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
9th Anabaa Blue
Anabaa
C. Lerner
C. Soumillon
7th, 2002 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
10th Foreign Affairs
Hernando
S. Prescott
G. Duffield
15th, 2006 Goodwood Cup (G2)
11th Diamilina
Linamix
A. Fabre
O. Peslier
11th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
12th Honorifique
Highest Honor
R. Collet
T. Gillet
9th, 2002 Prix d'Hedouville (G3)
13th Anzillero
Law Society
D. Richardson
K. Woodburn
13th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
14th Idaho Quest
Rainbow Quest
H. Pantall
T. Thulliez
6th, 2002 Prix d'Hedouville (G3)
15th Holding Court
Hernando
M. Jarvis
P. Robinson
15th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
16th Saddler's Creek
Sadler's Wells
A. O'Brien
P. Scallan
16th, 2001 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
17th Chimes At Midnight
Danzig
L. Comer
W. Smith
8th, 2006 Irish St. Leger (G1)
comments powered by Disqus

Top Stories