Ticker
  • Collected (3-5) wins the Precisionist by a pole.Posted 1 day ago
  • Irap (5-2) edges Girvin by a nose in the $500,000 Ohio Derby.Posted 1 day ago
  • Battle of Midway (1-9) cruises in a 4-horse field in the Affirmed.Posted 1 day ago
  • Highland Reel wins another big one, this time in the Prince of Wales's at Royal Ascot.Posted 5 days ago
  • Highland Reel (2-1) powers to victory in the Prince of Wales's Stakes (G1) at Royal AscotPosted 5 days ago
  • Lady Aurelia (2-1) easily wins at Royal Ascot again in the King's Stand (G1).Posted 6 days ago
  • Timeline (1-10) cruises in Monmouth's Pegasus Stakes to remain perfect..Posted 7 days ago
  • Sweeping Paddy (7-2) pounces and scores in the Regret Stakes.Posted 8 days ago
  • Gun Runner (1-2) romps home much the best in the Grade 1 Stephen Foster.Posted 8 days ago
  • Forever Unbridled (1-1) way too much for her Fleur de Lis foes.Posted 8 days ago
Breeders Cup 2015
2017 Queen's Plate

1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1)

Date/Track:
10/6/1996, Longchamp-FR
Distance:
1 1/2m (Turf)
Age/Sex:
3+ M
Time:
2:29.90
*Rank is current Power Ranking among all active horses, based on highest HRN rating. Rating is based on HRN member voting.
FinSilksHorse / SireRatingTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1st Helissio
Fairy King
7.23
E. Lellouche
O. Peslier
6th, 1997 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
2nd Pilsudski
Polish Precedent
8.15
S. Stoute
W. Swinburn
1st, 1997 Champion Stakes (G1)
3rd Oscar Schindler
Royal Academy
K. Prendergast
C. Asmussen
4th, 1997 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
4th Swain
Nashwan
8.09
A. Fabre
T. Jarnet
3rd, 1998 Breeders' Cup Classic (G1) View Video
5th Luna Wells
Sadler's Wells
3.73
A. Fabre
T. Thulliez
10th, 1996 Breeders' Cup Turf (G1) View Video
6th Le Destin
Zayyani
P. Demercastel
D. Boeuf
16th, 1997 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
7th Shaamit
Mtoto
W. Haggas
P. Eddery
7th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
8th Leeds
Law Society
H. Van-De-Poele
O. Doleuze
8th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
9th Leonila
Caerleon
R. Collet
G. Guignard
9th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
10th Pentire
Be My Guest
G. Wragg
M. Hills
8th, 1996 Japan Cup (G1) View Video
11th Darazari
A. Royer-Dupre
G. Mosse
11th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
12th Radevore
A. Fabre
S. Guillot
1st, SA Str (4/14/2000-R6)
13th Zagreb
Theatrical
D. Weld
M. Kinane
13th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
14th Tamure
Sadler's Wells
3.73
J. Gosden
F. Head
14th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
15th Classic Cliche
Salse
S. Suroor
F. Dettori
2nd, 1997 Ascot Gold Cup (G1) View Video
16th Polaris Flight
Northern Flagship
P. Chapple-Hyam
J. Reid
16th, 1996 Prix De l'Arc de Triomphe (G1) View Video
comments powered by Disqus

Top Stories