• Golden Horn wins the Arc ... Treve runs well, but settles for fourth.Posted 1 hour ago
  • Wild Dude earns a Breeders' Cup berth with a Santa Anita Sprint win.Posted 14 hours ago
  • Grand Arch just holds off a flying The Pizza Man to win the Shadwell Turf Mile.Posted 17 hours ago
  • He repeats -- It's all Tonalist in a sloppy Jockey Club Gold Cup.Posted 17 hours ago
  • Brody's Cause flies home to win the Grade 1 Breeders' Futurity.Posted 18 hours ago
  • Tepin runs away and hides in the Grade 1 First Lady -- BC Mile next.Posted 18 hours ago
  • Greenpointcrusader (6-1) wins the Champagne going away.Posted 19 hours ago
  • Fioretti with Sophie Doyle aboard upset Keeneland's TCA at 17-1.Posted 19 hours ago
  • Nickname splashes home an impressive winner of the Frizette.Posted 19 hours ago
  • Stephanie's Kitten powers to victory in the Grade 1 Flower Bowl.Posted 20 hours ago

BC Juvenile Turf: Dundonnell Tepid Favorite

Breeders' Cup 2012 logo.

Overseas invader Dundonnell, owned by Juddmonte Farms, is the tepid 4-1 morning line favorite in Saturday's Breeders' Cup Juvenile Turf at Santa Anita Park. 

Dundonnell started in four extended sprint turf races in Great Britain and finished in the top three each time. He likes to chase the leaders and should sit a forwardly placed trip under regular pilot James Doyle.

Trainer Chad Brown has a pair of contenders and they will break side by side. G3 Bourbon hero Balance the Books will try to get involved late and undefeated G3 Pilgrim winner Noble Tune will probably be positioned in midpack.

G1 Breeders' Futurity winner Joha returns to turf and should make his presence felt throughout, while G2 Best Pal winner Know More tries turf for the first time for Doug O'Neill.

Summit County, Artigiano, George Vancouver, Gervinho, Fantastic Moon, Brown Almighty, Dry Summer, I'm Boundtoscore, Lines of Battle, and also-eligible Rising Legend complete the full field.

1 SUMMIT COUNTY Dale Romans Corey Nakatani 30-1
2 ARTIGIANO Mahmood al Zarooni Frankie Dettori 8-1
3 GEORGE VANCOUVER Aidan O'Brien Ryan Moore 8-1
4 GERVINHO Carla Gaines Rafael Bejarano 15-1
5 FANTASTIC MOON Jeremy Noseda Kieren Fallon 12-1
6 DUNDONNELL Roger Charlton James Doyle 4-1
7 BROWN ALMIGHTY Tim Ice Kent Desormeaux 20-1
8 BALANCE THE BOOKS Chad Brown Julien Leparoux 8-1
9 NOBLE TUNE Chad Brown Ramon Dominguez 6-1
10 JOHA Michael Maker Javier Castellano 6-1
11 DRY SUMMER Jeff Mullins Joe Talamo 10-1
12 I'M BOUNDTOSCORE Troy Rankin Sarah Rook 20-1
13 KNOW MORE Doug O'Neill Garrett Gomez 8-1
14 LINES OF BATTLE Aidan O'Brien Richard Hughes 12-1
AE15 RISING LEGEND John Sadler Joel Rosario 20-1



comments powered by Disqus

Related Pages

Related Stories

Top Stories